genel-merkez
“Siyonist işgal ve küresel kapitalist hırs”ın kazanmaması için MEZHEP KAVGASINA SON!
Sudan'da 21 kişiye idam cezası

Sudan Mahkemesi, bugün Adalet ve Eşitlik Hareketi'ne (JEM) üye olan 21 kişinin, hükümete darbe girişiminde bulunmaktan ölüm cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme çevresinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı davada, mahkemenin bulunduğu caddede de trafiğe kapatıldı.

Mahkeme Başyargıcı Hafiz Muhammed Abdal'ın, idam kararlarını okumasından sonra mahkumlar, mahkeme başyargıcına tepki göstererek, mahkemeye ve savcılara hakaretlerde bulundular. Bunun üzerine Mahkeme Başsavcısı Abdal, mahkemenin düzeninin bozulduğu gerekçesiyle davayı sonlandırdı.

Mahkeme sonrası basına açıklama yapan mahkumların avukatlarından Adem Baker, "Mahkeme, kesinlikle mahkumlara adaletli davranmadı. Onlara söz hakkı vermediği gibi, bizim de açıklamalarımızı tam yapmamıza izin vermediler. Karar zaten önceden verilmişti, bizim konuşmamıza ya da savunma sunmamıza bile gerek yoktu" dedi.

Sudan'ın başkentine yakın bir bölgede, 2008 senesinde, silahlanmış isyancılarla güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanmış, isyancılar Hartum'a bağlanan köprüleri tutarak geçişleri kapatmıştı. Bunun üzerine Sudan askerleri tanklarla karşılık vermiş, 3 gün süren çatışmalarda yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetmişti.

27.04.09 Timeturk

FAALİYET BİLGİLERİKategori Adı BASIN AÇIKLAMALARITarih 2009-04-27
Okunma Sayısı : 431
Şube ve Temsilcilerimiz
genel-merkez
İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği - MAZLUMDER GENEL MERKEZ
Adres: Mithatpaşa Caddesi No: 62/4 Kızılay/ANKARA
E-posta: info@mazlumder.org | Telefon: +90 (0312) 418 1046 | Faks: +90 (0312) 418 7093

Ziyaretçi Sayımız : 1050359

beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari